Kilka słów od trenera dekady 2020

 

Kolejny zwycięzca naszego plebiscytu udzielił nam odpowiedzi na kilka ciekawych pytań, które mogą interesować naszych czytelników. Marek Końko przypominamy, wygrał nasz plebiscyt na trenera dekady i przekazał nam kilka informacji o sobie, o swojej dalszej karierze, a także dużo słów na temat naszego Klubu. Zachęcamy do zapoznania się z poniższym wywiadem.

 

 

1. Na wstępie serdecznie gratulujemy zaszczytnego tytułu, czy spodziewałeś się zwycięstwa w tym prestiżowym plebiscycie?

– Nie. Spodziewałem się, że zwycięży któryś z trenerów wywodzących się z Wdy. Choćby z racji tego, że pracowali w klubie zdecydowanie dłużej niż ja. Wynik plebiscytu to dla mnie miła niespodzianka.

 

 

2.W swojej karierze trenerskiej prowadziłeś nasz zespół seniorów dwa razy, jak porównałbyś te dwie drużyny?

– Pierwszy raz spotkałem w szatni graczy o uznanej renomie w województwie Kujawsko-Pomorskim. Bardzo mocna ekipa, która zdecydowanie górowała umiejętnościami piłkarskimi nad tą ekipą z którą pracowałem za drugim razem. Ci drudzy natomiast tworzyli świetną atmosferę w zespole, a fakt że byli zdecydowanie młodsi od swoich poprzedników powodował, że naszą grę bardziej cechowała sfera wolicjonalna niż piłkarska.

 

 

3. Który z meczów jako trener Wdy Świecie zapadł Ci szczególnie w pamięci?

– Zdecydowanie zapadł mi w pamięć mój ostatni mecz jako trener Wdy. Graliśmy w Ostrowie Wielkopolskim „mecz o życie” z tamtejszą Centrą. Tylko zwycięstwo dawało nam utrzymanie w III lidze, a na wyjeździe nie wygraliśmy w tamtej rundzie ani razu. Co więcej Centra miała za sobą serię udanych występów u siebie. Reasumując nie byliśmy faworytami w tamtym meczu. Było ciężko, były emocje – niesamowita adrenalina – i ostatecznie fantastyczny sukces po bardzo trudnym i dramatycznym spotkaniu. Dla takich spotkań warto być w tej branży.

 

 

4. Nie da się ukryć, że gra w obecnej trzeciej lidze to duże wyzwanie nie tylko finansowe ale i organizacyjne. Co mógłbyś doradzić działaczom ze Świecia aby zbudować solidny zespół mogący rywalizować z powodzeniem w przyszłości na tym poziomie rozgrywek?

– Moim zdaniem podstawą funkcjonowania takich ośrodków piłkarskich jaki jest w Świeciu jest dobrze zorganizowane szkolenie młodzieży. To fundament by przy ograniczonych możliwościach finansowych klubu móc rywalizować z bogatszymi zespołami. Zadbał bym o jak najlepsze wsparcie dla trenerów młodzieży poprzez rozwijanie ich warsztatu szkoleniowego oraz tzw. umiejętności miękkich, które w obecnych czasach są niezbędne by wychować pokolenie zawodników o silnym kręgosłupie moralnym. Uważam również, że w chwili obecnej niezbędna jest praca w klubie psychologa sportu lub trenera przygotowanie mentalnego. I to nie tylko z zawodnikami, ale także z sztabem szkoleniowym i działaczami.

 

 

5. Niektórzy z kibiców dopytują się czym obecnie zajmuje się Marek Końko?

– Skończyłem kurs trenerski UEFA PRO w Szkole Trenerów PZPN i aktualnie kończę Psychologię Sportu na SWPS. Z racji, że zjazdy odbywają się w weekendy nie prowadzę żadnego zespołu. Z piłką wciąż mam związek ponieważ pracuję indywidualnie z zawodnikami na wszystkich szczeblach rozgrywek od Ekstraklasy aż po CLJ. Do tego wszystkiego uczę WF w najlepszej szkole w Warszawie.

 

 

6. Czy w dalszym ciągu możemy liczyć, że zobaczymy Cię na trenerskiej ławce?

– Oczywiście! Zawsze jak jestem na stadionie to po meczu lubię sobie usiąść na ławce trenerskiej i chwilę popatrzeć z tej perspektywy na boisko. Ostatnio tak testowałem fotele w Płocku… Bardzo wygodne 😉 A poważnie to po ostatniej bardzo trudnej i wyczerpującej pod względem psychicznym rundzie we Wdzie potrzebowałem odpoczynku. Myślę, że dzięki rozwojowi również w kwestiach mentalnych, jestem gotowy na powrót. Życie jest nieprzewidywalne i trzeba być gotowym na to co nieoczekiwane.

 

 

7. W obecnej sytuacji epidemicznej trudno o utrzymanie dobrej formy, jak o nią dbać według Ciebie?

Wyłączyć telewizor by zadbać o formę psychiczną, zamknąć lodówkę na kłódkę by można było bez obaw stawać na wagę. A osoby, które przed tą sytuacją dbały o swoją formę, myślę że poradzą sobie bez trudu tez w tej nowej sytuacji. Dla chcącego nic trudnego!

Dziękujemy za rozmowę.

 

 

 

(PNA)(MPA)