Jak zagramy w rozgrywkach IV ligi w sezonie 2020/2021

Na wczorajszym spotkaniu Zarządu Kujawsko-Pomorskiego Związku Piłki Nożnej z przedstawicielami klubów wypracowano kształt rozgrywek IV ligi w nowym sezonie.

W związku z decyzją o zakończeniu obecnego sezonu i przyznaniem awansów dwóm czołowym drużynom obu grup klasy okręgowej oraz brakiem spadków z IV ligi, w nadchodzącym sezonie ta klasa rozgrywkowa będzie liczyła 21 drużyn. Według wczorajszych ustaleń inauguracja sezonu 2020/2021 zaplanowana jest na pierwszy weekend sierpnia. Drużyny w rundzie zasadniczej rozegrają 20 spotkań w systemie każdy z każdym. Siedemnaście kolejek odbyć się ma jesienią 2020r. natomiast pozostałe rozegrane będą w 2021r.

 

Po tym etapie rywalizacji zespoły podzielone zostaną na dwie grupy: mistrzowską oraz spadkową. Grupa mistrzowska będzie składała się z siedmiu czołowych zespołów rundy zasadniczej, które rozegrają ze sobą wiosną mecz i rewanż każdy z każdym, czyli po 12 spotkań każda drużyna. Najlepszy team po tym etapie rywalizacji uzyska awans do III ligi.

 

W grupie spadkowej zaś znajdzie się 14 ekip z miejsc 8-21 po rundzie zasadniczej. Tutaj rywalizacja toczyła się będzie systemem każdy z każdym ale tylko po jednym pojedynku bez rewanżów. Każdy zespół zatem rozegra 13 spotkań z czego 6 u siebie i 7 na wyjeździe lub 7 u siebie i 6 na wyjeździe. Zespoły, które zajmą sześć końcowych pozycji zostaną relegowane do klasy okręgowej. Ilość spadających drużyn może wzrosnąć maksymalnie do ośmiu w przypadku spadku Pomorzanina Toruń i Unii Janikowo z III ligi.

 

Mamy nadzieję, że sytuacja epidemiczna w kraju ustabilizuje się na tyle, że w nadchodzącym sezonie uda się bez większych perturbacji wrócić do zmagań sportowych.

 

(PNA) (MPA).